W dniach 19-20 września w Olsztynie odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja nt. Pożarów wewnętrznych, organizowana pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, przez Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie i Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział w Olsztynie oraz przy współudziale UL FSRI ze Stanów Zjednoczonych.
Konferencja to coroczne wydarzenie poświęcone tematyce łączącej zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem pożarowym i skutecznością prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Założeniem było przedstawienie zarówno naukowych jak i praktycznych aspektów problematyki ochrony przeciwpożarowej, zapoznanie uczestników z najnowszymi osiągnięciami i trendami we tej dziedzinie, jak też przedstawienie demonstracji praktycznych. Była to także okazja, aby wymienić poglądy i doświadczenia oraz nawiązać kontakty z międzynarodowym gronem opiniotwórczych ekspertów.
Konferencja, w której wzięło udział ok. 180 uczestników odbyła się wg programu:
I dzień konferencji
Fire Dynamics Simulator (FDS): geneza oraz zastosowanie w odniesieniu do działań ratowniczo-gaśniczych – Craig Weinschenk (USA)
Wpływ zmienności współczynnika generacji dymu w ocenie bezpiecznych warunków ewakuacji w zaawansowanych analizach CFD. Wyniki badań fizycznych i numerycznych – Grzegorz Krajewski, Wojciech Węgrzyński ITB (Polska)
Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w obiekcie w kontekście prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych – mł. bryg. Ernest Ziębaczewski (KG PSP, Polska)
Zachowania ogniw fotowoltaicznych w warunkach pożaru - badania i doświadczenia – mł. bryg. Rafał Szczypta (KG PSP, Polska)
Systemy oddymiania klatek schodowych w budynkach średniowysokich – badania fizykalne na obiekcie poligonowym zlokalizowanym w Sosnowcu w ramach projektu „Bezpieczna ewakuacja” - Jarosława Wiche (SMAY, Polska)
Wentylacja taktyczna i natarcie nadciśnieniowe w świetle najnowszych badań UL FSRI – Arturo Arnalich (CERN Genewa/Hiszpania)
Zaopatrzenie wodne do zewnętrznego gaszenia pożarów - wytyczne do British Standards na podstawie najnowszych badań dr Paul Grimwood – Szymon Kokot-Góra (CERN Genewa/Polska)
II dzień konferencji
Prezentacje oraz pokazy praktyczne w zakresie wpływu wentylacji i natarcia na warunki pożarów wewnętrznych w budynku mieszkalnym – Szymon Kokot-Góra (CERN Genewa/Polska), Arturo Arnalich (CERN Genewa/Hiszpania)
Prezentacje:
Projektowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych w budynkach w kontekście prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, mł.bryg. Ernest Ziębaczewski, Biuro Rozpoznawania Zagrożeń, KG PSP
Zachowanie ogniw fotowoltaicznych (PV) w warunkach pożaru - badania i doświadczenia, mł.bryg. Rafał Szczypta, Biuro Rozpoznawania Zagrożeń, KG PSP
/Tekst: bryg.Robert Fliciński, zdjęcia: mł.bryg.Krzysztof Pardo, Ryszard Ołów - KW PSP w Olsztynie/